THC - czym jest i w jaki sposób działa?

THC to jeden z najważniejszych składników konopi. Odpowiada m.in. za jej psychoaktywne działanie. Czym dokładnie jest i jak działa?

Czym jest THC?

THC to skrót od nazwy delta-9-Tetrahydrokannabinol. Jest to jeden z najważniejszych składników konopi, odpowiadający m.in. za jej wysoce psychoaktywne działanie. Jego ilość w roślinie waha się w zależności od odmiany, a nawet od tego w jakich warunkach konopie rosły. Stężenie THC w roślinach może sięgać nawet 25%, ale najczęściej wykorzystywane konopie przemysłowe muszą zawierać nie więcej niż 1%

Właściwości lecznicze THC

Do najważniejszych właściwości leczniczych THC możemy zaliczyć jego działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Substancja ta chroni również układ nerwowy oraz wspomaga pracę układu pokarmowego. Badania wykazują również jej pozytywny wpływ na układ odpornościowy, w szczególności jeśli chodzi o zwalczanie chorób nowotworowych.

Z tego powodu THC wykorzystywane jest m.in w leczeniu choroby Parkinsona i stwardnienia rozsianego, a także do zwalczania wszelkiego rodzaju bólu. Coraz częściej stosuje się je także jako wsparcie w trakcie chemioterapii i w innych sposobach leczenia nowotworów.

Działania niepożądane THC

THC w dużym stopniu wpływa na nasz mózg powodując częste zmiany nastroju i percepcji. Może również powodować senność, słabość, omdlenia i podnosić ciśnienie krwi.

Medyczne THC, a ryzyko uzależnienia

Wiele osób nie chce nawet słyszeć o terapii za pomocą marihuany, bojąc się uzależnienia od skutków jej działania. Obawa ta jest jednak zbyteczna, gdyż w przypadku zastosowań terapeutycznych prawdopodobieństwo uzależnienia jest znikome.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu sierpień 23, 2022

Powinieneś przeczytać również: